Zerwanie ważnej relacji romantycznej może okazać się szokiem dla jednego z partnerów. Jak poradzić sobie z rozstaniem po długim związku i wypełnić lukę, która wydaje się bezkresna? Sprawdź, co zrobić, żeby nie cierpieć po rozstaniu i poradzić sobie z tęsknotą.
Rozstanie po długim związku nigdy nie jest łatwe. Przyczyniają się do tego powody zerwania lub rozpadu relacji, które nie należą do najprzyjemniejszych. Zdarza się, że decyzję podejmuje jedna ze stron bez wcześniejszych oznak, co może zszokować i wywołać ogromne cierpienie psychiczne u nieświadomego zagrożenia partnera. W grę wchodzą najczęściej zdrada, konflikt, brak porozumienia oraz poczucie osamotnienia. Zdarza się, że wypalenie postępuje latami, aż w końcu jedna ze stron podejmuje trudną decyzję o rozstaniu. Nieco łatwiej wówczas pozostać w kontakcie i utrzymywać relacje przyjacielskie, co w przypadku nagłego rozstania często wydaje się niemożliwe.
Przyczyny kryzysu w związku są bardzo zróżnicowane. Niezależnie od powodów rozstania, stażu związku i tego, kto zdecydował o zerwaniu, możesz zawalczyć o swoje szczęście i poradzić sobie ze stratą, decydując się na wsparcie psychoterapeuty, który w przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni wysłucha Cię i pomoże ułożyć plan na przyszłość. Tymczasem poznaj etapy i sposoby radzenia sobie z rozstaniem.
Zerwanie i rozstanie, mimo miłości – etapy radzenia sobie ze stratą
Najgorszy czas po rozstaniu przychodzi dla każdego z nas w nieco innym momencie. Trudno jednoznacznie wskazać punkt kulminacyjny cierpienia psychicznego. Tęsknota i osamotnienie po rozstaniu mogą przypominać wręcz żałobę po śmierci najbliższej osoby, zwłaszcza gdy nie ma szans na utrzymanie kontaktu. Wyróżnia się 5 uniwersalnych etapów przeżywania straty:
- zaprzeczenie, szok, niedowierzanie,
- gniew,
- targowanie się, negocjacje,
- smutek, depresja, załamanie,
- zrozumienie, akceptacja.
Jak widzisz, spokój przychodzi po burzy – ostatnim etapem najtrudniejszego w Twoim życiu procesu jest zrozumienie i akceptacja, niezależnie od kolejności występowania wyżej wymienionych, typowych faz radzenia sobie z cierpieniem. Choć trudno to sobie wyobrazić, czas naprawdę leczy rany. Możesz mu jednak pomóc, świadomie podchodząc do problemów i szukając wsparcia u bliskich, przyjaciół oraz specjalistów.
Czego potrzebujesz, aby poradzić sobie po rozstaniu?
Zacznij od zdefiniowania uczuć, które Ci towarzyszą po rozstaniu i wytyczenia zasad, według których będziesz postępować, aby zachować spokój, zdrowy rozsądek, ograniczyć do minimum kolejne cierpienia i zadbać o siebie oraz najbliższych, w tym o dzieci. To bardzo ważne, jeśli zerwaniu relacji romantycznej towarzyszy rozpad rodziny. Złożona więź między partnerami obejmuje przecież nie tylko intymność, ale również przyjaźń, wspieranie się w wypełnianiu codziennych obowiązków, opiekę nad dziećmi, poczucie bezpieczeństwa i oparcia w trudnych chwilach, wzajemne zaufanie, szacunek i komunikację, która czasem odbywała się bez słów. Nie zawsze te zależności są sformalizowane, ale opierają się na wspólnych wartościach, pasjach i celach życiowych. Pamiętaj, że do najważniejszych cech związku należy również dynamiczność. Zmiana jest wpisana w nasze życie. Związki ewoluują wraz z naszymi doświadczeniami i mijającym czasem. Możesz pracować nad sobą, ale czasem nie udaje się przewidzieć i zastopować zmian, które przyczyniły się do podjęcia decyzji o rozstaniu przez drugą osobę.
Zburzenie fundamentów, na których opierał się związek, wymaga odbudowania więzi z samym sobą i wypracowania nowego planu na przyszłość. Pozwól sobie przy tym na swobodne przeżywanie emocji, które Ci towarzyszą i rozmawiaj o nich otwarcie z najbliższymi. Nie daj się wciągnąć w kolejną relację romantyczną, pozwól sobie na odpoczynek i zregenerowanie nadwyrężonego systemu nerwowego. Nie ma uniwersalnej metody, która przyniesie Ci ulgę. Spróbuj przypomnieć sobie, co zwykle sprawia Ci radość i pozwala zapomnieć o smutkach. Każdy z nas wypracował przez lata sposoby radzenia sobie w bardziej lub mniej trudnych sytuacjach, ograniczając do minimum stres i cierpienia. Wyjazd w ulubione miejsce, spotkania z przyjaciółmi, poświęcenie się pasji, a może po prostu trzymanie się bliskich, którzy potrafią okazać empatię, otoczyć opieką i zadbać o Twoje dobre samopoczucie – znajdź sposób na to, żeby wypełnić miejsce po rozstaniu ciepłem i miłością.
Jak przeżyć rozstanie – terapia, rozmowa, ukojenie
Może się zdarzyć, że domowe sposoby na poradzenie sobie ze stratą nie przyniosą ulgi. Gdy cierpienie staje się nie do zniesienia, utrudniając codzienne funkcjonowanie, pracę i wykonywanie obowiązków, psychoterapia okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Zapomnij o uprzedzeniach i zwróć się po pomoc do osoby, która zna się na tym, co dzieje się w Twoim umyśle i sercu. Postaw na rozmowę, która jest objęta tajemnicą, w miejscu, gdzie nie musisz nikogo udawać, mierząc się z tym, co najtrudniejsze. Wystarczy, że umówisz się na pierwszą konsultację ze specjalistą i porozmawiasz o tym, co sprawia Ci ból. W Pracowni Rozwoju Osobistego Kreska znajdziesz również specjalistów, którzy prowadzą terapię rodzinną, aby zapewnić wsparcie Twoim najbliższym, zwłaszcza dzieciom, które mogą zmagać się z podobnymi uczuciami, co Ty, ale jeszcze nie potrafią ich zidentyfikować i opanować.