Strona główna > Blog

Blog

Pierwsza wizyta u terapeuty – wszystko, co warto wiedzieć

Pierwsza wizyta u terapeuty może budzić różne emocje – od niepokoju po ciekawość. Aby rozwiać wątpliwości i pomóc Ci lepiej przygotować się na to doświadczenie, zebraliśmy informacje na temat tego, czego możesz się spodziewać podczas pierwszego spotkania, jak wygląda gabinet terapeutyczny oraz jakie narzędzia terapeuta może wykorzystywać.

Pierwsza wizyta to czas na poznanie potrzeb i trudności

Pierwsza sesja to przede wszystkim czas na nawiązanie relacji między Tobą a terapeutą. To także okazja do wzajemnego poznania się i ustalenia, jak terapia będzie przebiegać.

Najważniejsze jest na wizycie poznanie potrzeb pacjenta, ustalenie celów terapii oraz rozmowa na temat ważnych aspektów w życiu klienta, które według terapeuty mogą być ważną informacją i pomóc w procesie terapii.

Jak wygląda gabinet terapeutyczny?

Gabinet terapeutyczny to miejsce zaprojektowane tak, aby sprzyjać poczuciu bezpieczeństwa i komfortu. Gabinet urządzony jest w sposób prosty i neutralny. Wygodne fotele lub kanapa, subtelne oświetlenie oraz ciepłe kolory pomagają stworzyć atmosferę sprzyjającą rozmowie. Miejsce spotkań jest wyciszone i zapewnia pełną dyskrecję. Możesz mieć pewność, że to, co powiesz, pozostanie między Tobą a terapeutą. Na biurku lub półkach terapeuty mogą znajdować się notesy, długopisy, książki czy modele, które pomagają w pracy terapeutycznej. W gabinecie zazwyczaj nie ma elementów, które mogłyby odwracać Twoją uwagę, takich jak telewizor czy głośna muzyka.

Pomoce stosowane przez terapeutów

Podczas pierwszej wizyty terapeuta może korzystać z kilku narzędzi, które pomogą lepiej zrozumieć Twoją sytuację.

Terapeuta/psycholog może sporządzać notatki, aby zapamiętać istotne szczegóły dotyczące Twojej historii i potrzeb. A jeśli jesteś bardzo zestresowany, terapeuta może zaproponować krótkie ćwiczenie oddechowe lub relaksacyjne na zakończenie wizyty.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u psychoterapeuty?

Aby poczuć się pewniej, warto w prosty sposób przygotować się do pierwszego spotkania:

Zastanów się nad swoimi potrzebami – pomyśl, co chcesz omówić na sesji i jakie cele chciałbyś osiągnąć dzięki terapii.

Zbierz podstawowe informacje – jeśli zażywasz leki lub masz historię leczenia psychiatrycznego, warto wspomnieć o tym terapeucie.

Nie oczekuj natychmiastowych odpowiedzi – pierwsza wizyta to początek procesu – nie zawsze od razu znajdziesz rozwiązanie swoich problemów, ale zaczniesz budować zrozumienie.

Obawy przed pierwszą wizytą – jak je przezwyciężyć?

Wielu ludzi czuje niepokój przed pierwszym spotkaniem z terapeutą. To naturalne, ale warto pamiętać, że terapeuta jest tam po to, by Ci pomóc, a nie oceniać.

  • Zaufaj procesowi – terapeuci są profesjonalistami, którzy stworzą przestrzeń do swobodnej rozmowy.
  • Nie musisz się spieszyć – możesz mówić tyle, ile czujesz się gotowy. Terapia to proces, który rozwija się w Twoim tempie.
  • Zadawaj pytania – jeśli masz wątpliwości, pytaj. Możesz zapytać o metodę pracy terapeuty, czas trwania sesji czy zasady poufności.

Pierwsza wizyta u terapeuty to początek drogi do lepszego zrozumienia siebie i swoich emocji. To moment, w którym masz szansę poczuć się wysłuchany i zyskać wsparcie w trudnych chwilach. Pamiętaj, że każdy terapeuta pracuje zgodnie z kodeksem etycznym (link do artykułu), który zapewnia Ci pełne bezpieczeństwo i poufność. Dzięki otwartości i współpracy zyskasz narzędzia do budowania zdrowia psychicznego i lepszego życia.

Aby zapisać się na konsultację indywidualną:

Prześlij na adres biuro@pracowniakreska.com swoje imię, nazwisko, nr tel. oraz podaj dni i godziny, w których jesteś dyspozycyjna/y.
W odpowiedzi otrzymasz potwierdzenie zapisu wraz z propozycją terminu spotkania.
Możesz zapisać się również telefonicznie poprzez nasz sekretariat: